ESWT Tedavisi

ESWT Tedavisi

Avrupa Cerrahi, Fizik tedavi ve rehabilitasyon Polikliniği’nde uygulanmaya başlanan ESWT (Ekstra Corporeal Shock Wave Therapy) tedavisi ile aşırı kullanmaya bağlı lokomotor sistemi zorlamaya bağlı ağrı tedavisi etkili ve çabuk bir biçimde yapılıyor.

ESWT kısacaca kısaca şok dalga tedavisidir. ESWT Tedavisi ile vücutta tedavi edilecek bölgeye şok dalgalarını çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile gönderilerek tedavi sağlanıyor ve cerrahi olmayan, anestezisiz, ilaçsız geniş bir tedavi alanı sunuluyor.

ESWT sonrası kneziotaping uygulaması ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır. ESWT haftada 1 kez 5 dakika uygulanan, hafif ağrılı ,3-5 hafta süren bir uygulamadır. Uygulama yerinde hafif kızarıklık olabilir. Tedavi sonrası zorlayıcı aktiviteler uygun değildir.Tedavi sonrası uygulanan knezio-bantlama tedavisi ile ilk uygulamadan itibaren belirgin olarak şikayetler azalmaktadır.

Uygulandığı Alanlar

Epin Calcanei (Topuk Dikeni) : Uzun süre ayakta kalanlarda, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve uzun süreli yürüyüş yapanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır.

Lateral ve Medial Epikondilit (Tenisçi ve Golfçü Dirseği) : El bileğinin aşırı kullanımı sonucu dirseğin dış ve iç yanında ağrı oluşma hastalığıdır.El bileğinde dirsekteki ağrının azalmasını el dinamometresinde ki değerlerin artması- elde güç artımı ile gösterilmektedir. Tedavi öncesi ve sonrası dinamometrede belirgin değişiklik kaydedilir.

Kalsifik Omuz Tendiniti (Omuz Ağrısı) : omuz çevresindeki tendonların herhangi birine kalsiyum depozitlerinin birikmesi ile oluşan yangı nedeni ile omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır.