Bel Ağrısı, Bel Fıtığına İşaret Olabilir

Bel Ağrısı, Bel Fıtığına İşaret Olabilir

BEL AĞRISI, BEL FITIĞINA İŞARET OLABİLİR
 
Genellikle her bel ağrısı bel fıtığı olarak düşünülse de bu yanlış bir kanıdır. Tüm bel ağrılarının yalnızca %5’i bel fıtığı kaynaklıdır. Bel fıtığında hissedilen ağrı yavaş yavaş gelişen, istirahatla azalan, batıcı, hareketle artan, belde ve etkilenen sinir kökünün anatomik dağılımına uygun olarak bacağa yayılan bir ağrı olarak tanımlanabilir.  Bel fıtığında ağrı, arkaya dönme ya da öne eğilme gibi ters bir hareket sonrası ani olarak başlayabilmektedir. En küçük bir hareketle şiddetlenip, kilitlenme veya bel tutulmasına yol açmaktadır.  Araba kullanmakla, ayakta durmakla, oturmakla, öksürmekle ve ıkınmakla artar. Bazen bel fıtığı, bel ağrısı ile değil, basılan sinir köküne bağlı olarak topuk ağrısı, güçsüzlük, bacakta uyuşma veya karıncalanma gibi rahatsızlıklar ile kendini gösterebilmektedir.
 
Bel Ağrısından Korunma Yolları
 
Bel ağrılarını geçirmek her ne kadar önemli olsa da bel sağlığını korumak için yapılması gerekenler de en az bu konu kadar önemlidir. Bel sağlığının korunması için gün içinde uyulması için gereken kurallar ve egzersizler önemlidir. Örneğin, oturulduğunda bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Yatmak için yaylı, ortopedik yatak kullanılmalıdır. Bakılan kişi, cisim ve objeye vücut cephesi tam olarak dönülmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlem üstünde olacak şekilde bakılmalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalıdır. Oturma ve ayakta kalma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. 45 dakika ayakta kalındıysa 5 dakika kadar oturulmalı, 45 dakika oturulmuşsa 5 dakika kadar ayakta kalınmalıdır.
 
Tedavi Süreci 
 
Bel ağrısının nedenine, şiddetine, kişinin yaşına ve pek çok özelliğine göre farklı şekilde yapılabilen bel ağrısı tedavisinde, uzman kontrolünde basit ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler kullanılabilir. Yine tam donanımlı bir sağlık kuruluşunda fizik tedavi seçenekleri denenebilir. Bunun yanı sıra ağrı bantları, masaj, lokal enjeksiyonlar ve egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.